Thursday, October 27, 2016

گزارش شدیداللحن جامعه جهانی بهائیان - قتل یک شهروند بهائی در یزد به دلایل مذهبی - فرهنگ امیری، از بهائیان یزد به دلیل «نفرت مذهبی» در این شهر به قتل رسیده است.

 *گزارش شدیداللحن جامعه جهانی بهائیان
 پنجشنبه، 6 آبان ماه 1395 = 27-10 2016به گزارش رادیو فرانسه، جامعه جهانی بهائیان اعلام کرد که " فرهنگ امیری"، از بهائیان یزد به دلیل « نفرت مذهبی» در این شهر به قتل رسیده است. در بیانیه منتشرشده از سوی این جامعه آمده که ماه گذشته ٢ نفر پس از مراجعه به منزل فرهنگ امیری، از شهروندان بهائی ساکن یزد او را به قتل رسانده‌اند.

هرچند قاتلان همان زمان بازداشت شده بودند اما "بهائی نیوز" (تارنمای ویژه اخبار بهائیان)، یک ماه پس از آن با انتشار این بیانیه اعلام کرده که « ضاربین ضمن اعتراف به قتل، عمل را به دلایل مذهبی عنوان کرده‌اند».

بهائی نیوز، به نقل از یک منبع آگاه نوشته که « قاتلین اعتراف کردند که صرفاً بدلیل مسائل اعتقادی دست به این عمل وحشیانه زده‌اند و چون آقای امیری بهائي بوده و بهائي ها از نظر ایشان کافر هستند به استناد آیه ای از قرآن که خودشان هم نمیدانستند کدام آیه است، دست به این کار زده اند، هدف آنها کشتن یک بهائي بوده و مهم نبوده که آن فرد چه کسی باشد».

براساس این گزارش، قاتلین از مدت‌ها قبل خانواده این شهروند بهائي را تحت نظر داشتند و با اطلاع کامل از سکونت شهروندان بهائي در آن منزل به در منزل مراجعه کرده بودند.

پیش از این در خرداد ماه گذشته نیز جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه‌ای از «اقدامات تهدیدآمیز از سوی افراد ناشناس علیه بهائیان در یزد» ابراز نگرانی کرده بود.

براساس این بیانیه ۲۲خرداد ماه (مصادف با تولد امام دوازدهم شیعیان)، در شهر یزد پوسترهایی بدون امضاء پخش شده که روی آنها نوشته شده بود: «خون بهائی هیچ ارزشی ندارد و وظیفه هر مسلمان است که مقابل این جریان بایستد، حتی اگر به قیمت از دست دادن تمام زندگی‌اش تمام شود».

پیش از این علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به یک استفتاء، بهائیان را «نجس» و «دشمن دین و ایمان» خوانده و توصیه کرده بود که «از هرگونه معاشرت با این فرقه ضاله مضله» اجتناب شود.


* گزارش شدیداللحن جامعه جهانی بهائیان

جامعه جهانی بهائیان در گزارشی از تشدید آزار و اذیت بهائیان در دولت روحانی خبر داده است. بر اساس این گزارش در سه سال دولت روحانی ۱۵۱ بهائی دستگیر شده‌اند و در ۳۸۸ مورد محل کسب بهائیان تعطیل یا تخریب شده است.

جامعه جهانی بهائیان روز سه‌شنبه (۲۵ اکتبر برابر ۴ آبان) گزارش سالانه خود را درباره اذیت و آزار بهائیان در ایران منتشر کرد.

به گزارش رادیو آلمان به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس که بخش‌هایی از این گزارش ۱۲۲ صفحه‌ای را منتشر کرده، با وجود وعده‌های حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران مبنی بر پایان دادن به تبعیض‌های دینی، اذیت و آزار بهائیان در ایران همچنان ادامه دارد.

این گزارش دولت روحانی را متهم کرده که با انتشار بیش از ۲۰ هزار متن تبلیغاتی علیه بهائيت، "کمپین نفرت‌پراکنی علیه بهائیان" را تشدید کرده است.

بر اساس این گزارش از زمان روی کار آمدن دولت روحانی در اوت ۲۰۱۳ تا کنون حداقل ۱۵۱ بهائی دستگیر شده‌اند و بیش از ۳۸۸ مورد تبعیض اقتصادی علیه بهائیان از طریق تهدید و ارعاب برای بستن محل‌های کسب و کارشان ثبت شده است.

همچنین از زمان آغاز دولت روحانی تا کنون هزاران بهائی از ورود به دانشگاه منع شده و ۲۸ دانشجوی بهائی نیز اخراج شده‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۳ فتوا داد که تجارت با بهائیان برای مسلمانان ممنوع است. رهبر جمهوری اسلامی همچنین تصریح کرد: «هرگونه معاشرت با این فرقه ضاله ممنوع است».

جامعه جهانی بهائیان همچنین در گزارش خود تصریح کرده هر دولتی که در جمهوری اسلامی بر سر کار می‌آید برای پایان بخشیدن به دهه‌های طولانی اذیت و آزار سیستماتیک بهائیان با مانع روبرو می‌شود.

در ادامه آمده است: «دولت ایران به جای آنکه سعی کند به وعده خود برای پایان دادن به تبعیض دینی عمل کند، استراتژی تبعیض و ستم بر بهائیان را از دستگیری و زندان به سمت راه‌هایی برده که هزینه کمتری دارد مثل محرومیت‌های اقتصادی و تحصیلی.»

بانی دوگال، نماینده بهائیان در سازمان ملل درباره رفتار جمهوری اسلامی با بهائیان گفته است: «آنچه که ما در رفتار حکومت ایران با بهائیان می‌بینیم، بخشی از تلاشی پنهانی برای تخریب جامعه بهایی به عنوان یک نهاد زنده و پویاست.»

گزارش جامعه جهانی بهائیان نشان می‌دهد که آزار و شکنجه بهائیان از سال ۲۰۰۵ و از آغاز به کار دولت محمود احمدي نژاد تشدید شده است. در دولت احمدی‌ نژاد بیش از ۸۶۰ بهائی بازداشت شدند که حدود ۲۷۵ نفر از آنها به زندان بلند مدت فرستاده شدند و ۹۵۰ مورد توقیف اقتصادی برای بهائیان اجرا شده است. ۸۰ مورد هم به محل کسب و کارشان حمله و تخریب شده است.

در این گزارش از جامعه جهانی خواسته شده که برای پایان دادن به تبعیض علیه بهائیان به دولت ایران فشار بیاورد. نماینده بهائیان در سازمان ملل گفته این گزارش نشان می‌دهد که تنها راه برای وادار کردن جمهوری اسلامی به رعایت حقوق بزرگترین اقلیت غیرمسلمان در ایران، فشار بر این حکومت از طریق مجامع بین‌المللی، رسانه‌ها و فعالان اجتماعی و مدنی است.No comments:

Post a Comment