Wednesday, September 19, 2018

محاکمه ۲۴ تن از بهائی‌های یمن، از جمله چند زن و نوجوان، توسط دادگاه شورشیان حوثی - بهایی ستیزی؛ صدور ایدئولوژی جمهوری اسلامی به یمن - مصاحبه با پدیده‌ ثابتی، سخنگوی جامعه‌ی بهائیان

محاکمه ۲۴ تن از بهائی‌های یمن، از جمله چند زن و نوجوان، توسط دادگاه شورشیان حوثی - بهائی ستیزی؛ صدور ایدئولوژی جمهوری اسلامی به یمن - مصاحبه با پدیده‌ ثابتی، سخنگوی جامعه‌ء بهائیان

بهائی ستیزی؛ صدور ایدئولوژی جمهوری اسلامی به یمن
مصاحبه با پدیده‌ ثابتی، سخنگوی جامعه‌ء بهائیان را ببینید


 ۲۸/شهریور/۱۳۹۷

سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه، ۲۷ شهریور، محاکمه ۲۴ تن از بهائی‌های یمن، از جمله چند زن و نوجوان، توسط دادگاه شورشیان حوثی به اتهام جاسوسی را تقبیح و محکوم کرد.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، لین مألوف، مدیر تحقیقات سازمان عفو بین‌الملل در خاورمیانه، گفت که بعید نیست این بهائیان در پی محاکمه‌های «بشدت ناعادلانه» مجازات اعدام دریافت کنند.

محاکمه شهروندان بهائی در یمن روز شنبه آغاز شد و ادامه آن به ۲۹ سپتامبر موکول شده‌ است.

یک وکیل این پرونده که به نوشته عفو بین‌الملل از ترس اذیت و آزار نخواسته نامش فاش شود، گفته است که این روند دادرسی با سرعت انجام شده و اکثر متهمان به‌ طور غیابی محاکمه شده‌اند، زیرا تنها پنج نفر آنها در بازداشت هستند.

دین بهائی در سال ۱۸۴۴ توسط یک ایرانی به نام میرزا حسین‌علی نوری ملقب به بهاءالله پایه‌گذاری شد و پیروان این دین وی را پیامبر می‌دانند. پیروان دین بهائی از زمان برقراری جمهوری اسلامی در ایران با فشار و آزار و اذیت روبه‌رو شده‌اند.

حوثی‌های شیعه مورد حمایت جمهوری اسلامی از سال ۲۰۱۴ با پس راندن دولت آن کشور کنترل بخش بزرگی از کشور را در دست گرفته و با اعلام یک مبارزه تمام‌عیار علیه تمام مخالفان سیاسی و مذهبی، اقدام به بازداشت هزاران نفر کرده‌اند و بنا بر برخی گزارش‌ها شکنجه در بازداشتگاه‌های حوثی‌ها رایج است.

رهبر حوثی‌ها، در سخنرانی‌های خود به بهائیان تاخته و آنان را «شیطانی» توصیف کرده است. به گفته هیئت نمایندگی بهائیان در سازمان ملل، چندین بهائی از سوی حوثی‌ها بازداشت و شکنجه شده و ضمن حبس غیرقانونی ارتباط آنها نیز با بیرون قطع شده است.

یک شخصیت برجسته بهائی یمن نیز به اتهام همکاری با اسرائیل به اعدام محکوم شده است. در سال ۲۰۱۶ بیش از ۶۰ زن، مرد و کودک شرکت‌کننده در یک جلسه آموزشی برگزار شده توسط بهائیان در یمن دستگیر شدند.

بانی دوگال، نماینده اصلی جامعه بین‌المللی بهائی در سازمان ملل متحد، در بیانیه‌ای ابراز نگرانی کرده و گفته است که اتهاماتی که اکنون متوجه بازداشت‌شدگان توسط حوثی‌ها شده نشان‌دهنده «تشدید شدید» فشارها بر این اقلیت دینی است.

وی همچنین گفته است که هدف قرار دادن بهائیان توسط حوثی‌ها «به طرز هراسناکی یادآور آزار و شکنجه بهائیان در ایران در دهه ۱۹۸۰ است که طی آن رهبران جامعه بهائی را جمع کرده و کشتند.»

در همین زمینه، دیان علائی، نمایندهٔ جامعهٔ جهانی بهائی در ژنو گفته است: «این که مقامات ایرانی با روشی هدفمند شهروندان خود را به دلیل اعتقاد دینی مورد آزار قرار می‌دهند امری ناگوار است؛ اما این که همان مقامات، شهروندان کشورهای دیگر را نیز در خارج از ایران به ویژه در کشوری که با بحران مشکلات بشری رو به رو است مورد آزار قرار دهند امری کاملاً ناگوار و زشت می‌باشد.»


https://www.facebook.com/groups/258836744565600/permalink/546548402461098/
No comments:

Post a Comment